Klauskite Svetainės medis  Miško Centras
Apie mus |Kontaktai |Klauskite |Mūsų straipsniai spaudoje |DUK
Svetainės medis

zurnalas miskai

misko konsiltaciju centras misko konsiltaciju centras misko konsiltaciju centras misko konsiltaciju centras misko konsiltaciju centras misko konsiltaciju centras misko konsiltaciju centras misko konsiltaciju centras
Mūsų straipsniai spaudoje
Miško Centras
Kad miško atkūrimas būtų sėkmingas (2)

Irmantas Banevičius
Panevėžio rajono savaitraštis "Tėvynė"

Jeigu apsisprendėte kur ir ką sodinsite, metas pasirūpinti miško sodinamąja medžiaga – daigais arba sodinukais. Primenu, kad miško atkūrimo ir įveisimo nuostatai reikalauja mišką įveisti ar atkurti naudojant tik sertifikuotą miško sodinamąją medžiagą. Tai reiškia, kad sodmenis turėtumėte įsigyti tik sertifikuotuose urėdijų medelynuose. Skirtinguose medelynuose sodinukų kaina gali ženkliai skirtis, todėl, jei sodmenų pirksite pakankamai daug, verta susisiekti su keletu medelynų ir surasti pigesnius, bet gerus sodmenis.

Sodmenų kokybę ypač noriu pabrėžti, todėl kad būtent nuo jų kokybės ir nuo to, kaip mes su jais elgsimės, priklausys pasodinto miško prigyjimas.
Pagrindinis dalykas, kuris labjausiai įtakoja sodmenų prigyjima yra vešlios, smulkios, neišdžiovintos šaknys nuo sodmenų iškasimo iki naujų šaknų išleidimo, juos pasodinus. Jau praeitame numeryje minėjau, kad sodmenis reikia pasirinkti tokius, kurie turi vešlią smulkių šaknų sistemą, kuri suformuota arti šaknies kaklelio, o ne giliai – 25-30 cm gylyje. Tokios šaknys suformuojamos medelynuose persodinant sodinukus, arba pakertant daigų šaknis. Miške tokių darbų nieks neatlieka, todėl miške augančių daigų smulkiosios šaknys būna susiformavę giliai, ir iškasant daigus lieka nukirstos, o iškasame tik retas storąsias. Perkant sodmenis taip pat atkreipkite dėmesį , kad jie nebūtų apšalę, apgraužti žvėrių, nurudusiais spygliais. Nėra labai baisu, je eglės sodmenys gelsvoki, dažniausia tai ne ligos, o kai kurių medžiagų trūkumo požymis, kuris per metus kitus nuo pasodinimo miške dingsta.
Tolimesnis darbas – apsaugoti sodmenų šaknis nuo išdžiūvimo. Važiuodami į medelyną paimkite daigams polietileninius maišus, tentus priekabai uždengti, plėvelės įklotams. Dėkite visas pastangas, kad vežant vėjas kuo mažiau vėdintų daigus. Medelyne, kraunat daigus, kuo mažiau juos kilokite, stenkitės nenupurtyti ant šaknų likusių žemių. Jei neturite maišų, daigus kuo glaudžiau, suspaudžiant kraukite tiesiai į priekabą eilėmis, Geros lapuočių šaknysšaknis suremdami su šaknimis, o viršūnes su viršūnėmis. Iš medelyno nedelsdami važiuokite į biržę, ir pavėsingoje, gerokai drėgnoje vietoje juos eilėmis prikaskite ir gerai apmindykite, kad prie šaknų liktų kuo mažiau oro. Prikastus sodmenis papildomai pridenkite eglišakiais, ar pavėsinančiu tinklu.
Geriausias laikas sodinimui – išėjus pašalui ir praėjus stipriosioms šalnoms, kurios gali iškiloti pasodintus daigus, iki sodmenų pumpurai pradeda sprogti. Paprastai tai būna balandis ir gegužės pradžia, na bet šiemet – tikrai vėliau. Jeigu manote, kad sodinimo darbai gali ilgokai užsitęsti, vertėtų pasiruošti daigų šaldytuvą – duobę su sniegu, kurioje saugomi daigai ne taip greit pradės sprogti.
Sodinant iš prikasimo vietos imkite tik tiek daigų, kiek telpa į kibirą, kuriuo nešiositės daigus sodinant. Pritrumpinkit sodmenų šaknis tiek, kad sodinant jų neužlenktumėt ir glaudžiai kraukite juos į kibirą. Naudokit atitinkamo dydžio sodiklį. Nenešiokite po biržę daigų rankoje, po pažąstim, ar kaip kitaip atvirom šaknim, nenaudokite pintinių, pro kurias kiaurai košia vėjas.
Sodinant, kaip jau minėjau, svarbiausia nesuraityti šaknų, sodinti tinkamame gylyje ir labai gerai, tiesiog kulnu, užmindyti žemę, kad neliktų prie šaknų oro ir vėlgi - neišdžiūtų. Jei nepavyko pasodinti visiškai tiesiai vertikaliai – ne tokia didelė bėda - medelis augdamas atsitiesins.
Taigi, jei nuo medelyno vartų iki pat sodinimo vietos, o ir sodinant galvojote apie sodmenų šaknis ir išlaikėte jas neišdžiovinę, tai vėliau prigyjimas priklausys tik nuo motulės gamtos. Jei šlapioje vietoje neišmirks, o sausoje neišdžius, turėsite gražaus darbelio – kultūrų priežiūros ir jaunuolynų ugdymo. Sėkmės.

                                                                      

 

back   Atgal
 

 

www.miskocentras.lt

 

© Miško savininkų konsultacijų centras

Interneto svetainių kūrimas E-solution, Interneto svetainių kūrimas optimizavimas seo